Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

ms colegu.stiu un coleg care a dat acum 1 luna adr si are 19 ani si i l-au si eliberat  cei de la ARR

Inainte puteai sa aplici de astestate de la varsta de 18 ani, dar dupa intrarea in vigoare a noului cod rutier( 19.01.2013) varsta obligatorie este de 21 de ani, atat pentru permis cat. C+E cat si pentru atestate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nuanta de pret e alta.  cred ca si de asta a fost asa in ceata data.

Poti sa faci scoala de soferi, nu-ti va fi dat permisul pentru aceste categorii decat la 21 ani. Si eu am promovat examenul inainte de varsta de 18 ani

Excrocheria financiara consta in faptul ca acel permis eliberat la 18 ani cu o valabilitate de 10 ani va trebui schimbat dupa numai 3 ani. Copia lui e valabila doar pana la expirarea originalului, adica doar 7 ani. Dar avand in vedere ca permisul de "profesionist"

are valabilitate doar 5 ani e clar ca sunt niste bani cheltuiti aiurea de noi. La 18 ani iti da drept de conducere pentru B, la 21 pentru C. socotit statistic banii de inlocuire a permisului aduc niste venituri(paralela fac cu schimbarea numelui unei strazi, obligatiile si banii cplatiti la bugetul de stat )

Nu mai are nicio valoare faptul ca s-a eliberat un permis valabil 10 ani, procedura de a-l obtine e aceeasi ca pentru unul nou.

E un fel de furt mascat si legal, din buzunarele noastre.

E greu sa ii ceri cuiva sa aiba incredere in lege cand chiar legea e impotriva principiilor de drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

buna seara...am luat sambata examenul teoretic pt atestat, si trebuie sa astept pana miercuri sa pot da proba practica (cea de conducere)...cum se procedeaza? cand aflu unde si la ce ora voi avea respectiva proba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

La cate chestii vin la atestatele astea nici nu poti sa retii tot, ei fac in asa fel sa fie mai greu pentru sofer invatatul in loc sa faciliteze aceste studii, mergi tu prin tari straine si vezi ce usor se invata atestatul nu te imbrobodeste atat cu orele si nici de arimarea incarcaturii nu ai sa auzi, pentru ca firma e responsabila sa o aranjeze bine nu soferul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in spania stiu ca atestatul de marfa se ia dupa ce faci un curs de vreo 60 de ore si te invata de camion cum sa incarci ,etc.

deci tu vrei ca firma sa iti asigure un ajutor care sa iti incarce camionul sau dc nu e pusa cum trebuie greutatea pe axe si e mai multa pe o parte tu te urci si conduci asa ca nu e treaba ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Astazi am luat si eu atestatul de marfa.persoane,agabaritic,ADR colete,cisterna si clasa 1-explozivi.Pot sa zic ca n-a fost asa greu.Daca ai deja ceva cunostinte in domeniu si citesti cu simt de raspundere cel putin de 2 ori toate intrebarile nu se poate sa pici.Au spus ca dupa ziua de joi sa ma duc sa duc pozele si sa fac cerere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Dragi colegiTocmai am aflat de un centru de atestare in Iasi. Care-i de acolo, cica e in Baza 3 in cladirea chiar de langa egros. Mi-a recomandat un amic din Falticeni. In septembrie ma duc acolo si va spun mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.