Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members

Salut, soferi, eu am dat azi examenul pentru Marfa, ADR, colete/cisterne, Agabaritic, am luat tot mai putin Studiul de caz, mi sa parut cam greu si nu imi veneu cuvintele sa pot formula raspunsurile, deci pentru marfa o sa trebuiasca sa repet examenul.

Intrebarea mea este, Acele modele de Studiu de Caz care este la inceputul topicului este standard sau iti pot caadea la examen si altele intrebari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma pus sa scriu o diagrama si am facut o plimbare prin afara orasului, acum depinde si de unde esti, am citit fel si fel de chestii ca te-ar intreba de ce documente ai nevoie in intern - extern s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ leons, examenul practic la cpi marfa se da fara remorca si dureaza 45 de minute(in minutul 46 te da jos si baga alt sofer) in afara orasului. te pune sa conduci si te puncteaza dupa cum conduci(ecologic, constant, cu/fara viteza, cum te incadrezi si dupa cum respecti semnificatia indicatoarelor rutiere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare. Am si eu o intrebare legata de acest atestat marfa si anume: eu daca am mai avut acest atestat prin 2005 ( de fapt am dat examenul care l-am luat dar nu am mai apucat sa il scot de la arr ca am plecat di tara) este vreo diferenta daca vreau sa il dau acum iarasi sau nu are nici o valoare-este ca si cum l-as da pentru prima data?

a si inca ceva...mai sunt ceva noutati cu privire la acesta sau a ramas la fel ca pe la inceputul anului ca auzisem de ceva noutati dar din surse neautorizate cum ca ar schimba permisele si atestatul cu un singur card(ceva de genul ca intr-o parte a permisului sa treaca si datele atestatului)? Multumesc si drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

care v-ati luat cartelele CPi si ADR??am 2 intrebari.la mine pe ADR unde scrie RO,nu este pe chenar albastru cu cerculete galbene.la voi cum este???la mine scrie doar RO si atat si pe spate arata doar harta Romaniei.este internationl sau nu???

O alta intrebare.la CPi pe spate pune toate categoriile de vehicule.C1,C....etc,la CE imi pune data cand am aprobab examenul pentru atestatu de transport marfa.asta inseamna cumva ca doar cu CE am voie sa transport marfa????daca nu intelegeti o sa pun 2 poze.mersi de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce vrei sa spui prin international ? Daca te angajezi la o firma cu sediul in Romania atunci poti lucra cu el linistit peste tot. Daca vrei sa te angajezi cu adr/ul in alta tara nu este valabil si nici nu se poate face o recunoastere (cel putin asa mi s-a zis mie in Italia). Oricum daca e cineva care stie mai sigur...sa ne zica si noua.Cardul e la fel si al meu(luat in 12-07-2013). Cat despre cpc abia am dat examenul ieri 21-09-2013 in Galati deci mai dureaza pana il scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ce vrei sa spui prin international ? Daca te angajezi la o firma cu sediul in Romania atunci poti lucra cu el linistit peste tot. Daca vrei sa te angajezi cu adr/ul in alta tara nu este valabil si nici nu se poate face o recunoastere (cel putin asa mi s-a zis mie in Italia). Oricum daca e cineva care stie mai sigur...sa ne zica si noua.Cardul e la fel si al meu(luat in 12-07-2013). Cat despre cpc abia am dat examenul ieri 21-09-2013 in Galati deci mai dureaza pana il scot.

am sunat la scoala de soferi unde am facut eu ADR-ul si au spus ca este international si ca pot lucra cu el fara nici o problema.in rest nu stiu ce sa zic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna!

Am si eu o rugaminte. Am vazut studiile de caz de pe prima pagina, le am si in cartea primita de la scoala de soferi (exact aceleasi), si totusi azi la examen am primit din totalul de 10, 3 pe care le-am vazut pt prima data la examen. S-a modificat ceva asa, subit? Ma tot uit pe net dupa studii de caz, si nu gasesc nimic... doar chestionare...

Mi-e si groaza de urmatorul examen... asa ca, va rog sa-mi raspundeti daca stiti ceva.

Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stai linistit ca la fiecare examen gasesti cateva intrebari ce nu le-ai mai intalnit, asta e si scopul lor sa te puie in dificultate si sa te faca sa gandesti nu ca totul sa se stie pe de rost cum se procedeaza in ultima vreme... inveti totul de pe net sau rasfoiesti o carte, dai banul treci traseul si ai permisul, atestatul... Nam ce sati spun decat sa fii atent si sa gandesti fiecare cuvant din intrebare incercand sa il pui in practica si atunci totul va fi usor! Bafta si sa te ajute D-zeu sa te folosesti de ele sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Pai cred ca cel mai indicat ar fi sa intrebi unde dai examenele. Eu stiu cand am fost la examen era si un baiat care dadea 5 examene in acea zi: cpi marfa , persoane, adr baza, cisterna si agabaritice. dar cel mai sigur intreaba la scoala de soferi unde sustii examenele.

Succes si inainte cu curaj ca nu e greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut!

Am trecut probele teoretice si practice (sala si traseu) pentru obtinerea atestatului de transport marfa si persoane. Ma intereseaza ce fel de taxe, ce acte si unde trebuie sa le depun pentru primirea ceritificatului. Ma puteti ajuta cu un link sau o lista cu cele nesare?

Va multumesc anticipat, O zi buna smiley.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.