Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Administrators

PS:Ca fapt divers:pentru cei din Botosani: cine vrea sa fie sigur ca ia atestatele, fara probleme si fara a-l interesa cursurile sau sa invete, recomand Suceava.

Cele bune!

gandesti ce scri ?

Forumul nu sprijină sau promovează ,, cumpărarea atestatelor din librarii ,, sper ca intelegi la ce mă refer !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnul Mario,aveti perfecta dreptate,eu nu cred ca gandeste ceea ce scrie.am observat ca daca este vorba despre un examen,intereseul tau este sa nu inveti?eu nu vad cum asta te-ar putea ajuta pe viitor(conducator auto profesionist) sa rezisti,sa te descurci ,de la arimarea marfii pana la modul de conducere preventiv.

DE ACEEA AI SI PLATIT ATAT DE MULT,LA BUCURESTI ,LA FATII,ESTE DOAR 600 LEI (cu care am colaborat o perioada de timp).SI ASTA SI CU MATERIALE DIDACTICE.CU DIFERENTA ACEEA PUTEAI sa iti faci si ADR.

Dar mai usor este sa iei un examen fara sa inveti,iar pe parcurs iti va fii mai greu pentru ca tu nu stii o boaba despre timpul de condus,odihna,asezarea marfei pe centru de greutate,sau alte verificari uzuale.Trebuie sa stii minimum de cunostinte in domeniu,dar asta este.

Unde nu-i cap este vai de picioare.

DRUMURI BUNE SA AVETI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Are dreptate mario . Înveţi după! Ai timp în staţionare destul. Ţinând cont că nimeni în ţară nu-ţi dă camionul fără experienţă(cu micile excepţii) eu zic căi acceptabil sistemul

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Probabil m-ati inteles gresit. Nu vreau in niciun caz sa promez aceste "moduri", dar trebuie sa ne gandim ca sunt oameni in varsta care dau de cpi, care lucreaza, care au copii acasa si nu pot sa vina o saptamana de zile 6-7 ore pe zi la cursuri. El din start nu va avea nici o sansa la acest examen. Era ieri un domn cu noi, care dadea a patra oara. Omul ala nu avea timp sa vina la cursuri.

Era un domn, sofer pe comunitate de 5 ani si dadea acum cpi persoane; el nu-si permite sa stea 2-3-4 luni in tara sa invete; cu orice zi care o petrece in tara, el pierde bani buni.

Clar, e benefic pentru siguranta circulatiei si toate celelalte sa se mearga la cursuri, sa se dea pe bune...

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ce ar însemna ca si pilotii de avion sa nu treacă prin specializare ca nu au timp de mers la curs ? Hai sa fim seriosi , prea multe scuze !! Nu mergi la curs , adio , ia sa vezi cum merg toti pe urma si casca ochii si urechile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu trebe să mergi la cursuri atâta timp cât ai materialele de învăţat acasă. Eu cat. C+E le-am luat din prima încercare şi am învăţat exclusiv acasă şi de pe net.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu ziceam din propria experienta si de ceea ce s-a intamplat la BT. Toti cursantii care au picat, si-au cerut banii inapoi sa mearga sa faca la "vecini"...nu toti sunt ca noi...sa nu generalizam...toti vor sa se vada cu atestatul in buzunar, pe ei nu ii intereseaza sa invete, sa nu moara in trafic ca nu au stiut cum sa ia un viraj sau cum sa coboare o panta.

La permis toti invatam acasa de pe internet. Dar am ajuns acum la un nivel in care toti iau categoriile de permis, unde e mai usor, dar toti pica la atestate. Sa fim seriosi, la scoala de soferi, unde faci 2-3 ore cu camionul si remorca te invata cum sa il prostesti pe politist sa iti dea permisul, abia la atestate incepi sa inveti sa fii sofer...sa te comporti ca unul ca atare.

Eu ma bucur de ceea ce se intampla..trebuie sa ne trezim ca tara...sa nu mai furam si sa luam examene cu spaga si doar prin copiat(exemplu perfect :BAC-ul, unde pana acum cativa ani toti luau, acum promovabilitate de maxim 30 % pe judete).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu sunt de acord cu tine. Depinde de la judet la judet si de la scoala la scoala ce inveti. Eu am facut absolut toate orele de conducere. Si daca esti baiat interesat si serios ( vorbesti frumos, intrebi frumos fara sa enervezi) instructorul iti va raspunde si la intrebari care au legatura efectiv cu meseria in sine. Restul prinzi din mers, "furi" de la instructor, deduci singur sau esti atent pur si simplu la soferii de pe sosea. Eu de exemplu am observat ca nici un profesionist adevarat nu iese cu spatele din ganguri/curti ci incearca sa iasa cu fata perpendicular. E o chestie ca stiu asta dinainte, nu? Sau ca nici un profesionist nu intra acolo unde stie sigur ca se incurca sau ca nu poate intoarce. Inveti singur de nevoie asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Totusi exista un site unde ai intrebarile exacte de la cpi marfa si daca le stapanesti esti ca si admis la examen. Bataie de cap iti da timpul de conducere si odihna.. sau cel putin mie. Referitor la scoala de soferi la ce-ti trebuiesc 5 ore cu remorca? Daca stapanesti C-ul la E exista diferenta doar la viraje in rest e cam acelasi lucru. Dupa 2 sedinte cu remorca am luat permisul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Totusi exista un site unde ai intrebarile exacte de la cpi marfa si daca le stapanesti esti ca si admis la examen. Bataie de cap iti da timpul de conducere si odihna.. sau cel putin mie. Referitor la scoala de soferi la ce-ti trebuiesc 5 ore cu remorca? Daca stapanesti C-ul la E exista diferenta doar la viraje in rest e cam acelasi lucru. Dupa 2 sedinte cu remorca am luat permisul :)

De acord cu tine, eu am facut 2 ore cu camionul si o ora cu remorca.

Referitor la cpi, mai toata lumea ia examenul de 40 de intrebari pe calculator, lumea are probleme la studiile de caz, la scris sunt probleme, chiar si la testul 1 cu chestionarele scrise sunt probleme grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vin si eu cu o intrebare daca tot am sambata examenul la cpi

La perioadele de conducere in echipaj in 30 de ore de la inceputul zilei de munca trebuie sa ai 9 ore de pauza efectuate... Daca scadem 30-9 = 21. Calculand ca fiecare sofer are voie sa conduca 9 ore cu pauza 45 de minute intre ele = 19:30. Acum vin cu intrebarea (sper sa nu radeti de mine) dar daca timpul de incarcare sa zicem ca este de 4 ore atunci cat mai pot conduce soferii ?

Calculam 30 de ore - 9 ore somnul - 4 ore incarcarea? si timpul de conducere ramane de 17 ore ? :) cam asa se calculeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dar in astea 17 ore de exemplu :

Soferul 1 conduce 9 ore cu pauza de 45 minute la 4:30 deci in total 9 ore si 45 minute

Soferul 2 conduce 4:30 si face pauza 45 minute, in total 5 ore si 15 minute

Soferul 2 dupa ce si-a luat pauza de 45 minute mai are voie sa conduca doar 2 ore nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca mai ai de luat curind o categorie il vei schimba atunci,e ok privind asa..problema este sa nu lucrezi si sa fii oprit la vreun control,sa dai si de o persoana mai zeloasa din fire...no..cum e norocul fiecaruia...bafta atunci,pe viitor verifica toate datele la fata locului..nu semna pentru el ca il iei decit dupa ce il verifici...altfel nu il iei..le spui direct de neconcordanta si e treaba lor,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • Members

@NT12KRT: Mie mi-au dat cei de la IFPTR o carte cu intrebari si raspunsuri, si o brosura cu rezumatul la timpii de lucru, timpii de odihna, detalii despre cele 3 tipuri de aparate tahograf si inca cateva chestii. Intreaba si tu la scoala la care ai facut daca trebuie sa iei de la ei, sau ce anume trebuie sa faci.

Pentru cei din Botosani, caci acolo am fost nevoit sa fac naveta si sa fac cursurile, recomand IFPTR-ul. Nu va duceti in Suceava, ca ceea ce invatati acum o sa va fie de mare folos in practicarea meseriei. Eu unul am fost la cursuri la domnul inginer Albu (lucreaza si la ARR, apoi de la 1 merge sa predea la cursuri la autobaza) cate 4-5 ore pe zi timp de 6 zile, am mai stat si acasa in vreo 2 zile i am invatat de cand veneam de la cursuri (pe la 6-7 seara) pana la ora 12-1 si m-a ajutat Dumnezeu sa fiu primul la examen :) 39 la calculator, 28 la cel cu 30 si 17 la cel cu 20. Este foarte foarte simplu daca iti dai interesul, si neaparat trebuie sa mergi la cursuri. Ti s-or parea plictisitoare, obositoare chiar, dar inveti tot ce trebuie sa stii acolo. Domnul inginer Albu e un om cu vechime foarte multa in domeniu si iti poate raspunde la orisice intrebare. Nu ca vreau sa laud aceasta scoala de soferi, sau pe domnu inginer, dar mie chiar mi-a placut enorm, mai ales ca atunci cand m-am dus la ARR sa ma inscriu pentru cursuri mi-a zis domnul inginer: "Fii atent, aici se invata. Nu te baza deloc pe copiat. Ce ai in cap, te scapa de amenzi pe mai tarziu". Si intr-adevar nu s-a putut copia, fiind o comisie severa. Unul chiar a fost dat afara pentru tentativa de copiat, saracul :/

Ma bucur ca am scapat de examenul teoretic. Acum il mai am pe cel practic si am scapat. Orice intrebari aveti despre IFPTR din Botosani, sau de examenul teoretic in general, mi le puteti adresa si va voi raspunde cand voi avea timp.

Apropo, domnilor soferi, am o rugaminte. Nu mai ziceti ca sunteti soferi de TIR, ca TIR-ul este doar o conventie, deci nu poate fi condusa. Noi conducem autotractor + semiremorca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.