Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ATESTAT ADR(COLETE+CISTERNA)


Postări Recomandate

  • Members

va salut, stimati colegi.peste cateva zile voi da examenul pentru atestatul ADR si, pentru ca nu pot ajunge la cursuri, nu stiu la ce sa ma astept la examen.ma refer la studiile de caz.dati-mi si mie, va rog, mai multe informatii, poate e vreun coleg care a dat examen de curand sa ma ajute si pe mine.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegu. daca nu ai apucat sa mergi la cursuri, intra pe site la autoritatea rutiera romana(arr.ro, cred, nu sunt sigur) pergi pana in josul paginii si o sa dai peste o sectiune cu obtinere atestate. intri la atestate adr si o sa vezi acolo intrebarile aproximative care se dau si la examen. ca un sfat personal, iti recomand sa inveti in special clasele de la adr si semnificatia "tablelor" si iti garantez ca nu o sa ai probleme la examen. multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din cate stiu eu, nu se dau studii de caz la adr. astea se dau numai la transport marfa(daca ai permis obtinut inainte de septembrie 2009, adica esti CPI)

asa este, nu se dau studii de caz, am scapat de ele.m-am speriat pt ca am dat de unul care m-a lasat fara cuvinte si din cate am inteles era pt consilierii de siguranta.deci, acum ma simt muult mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi, eu am dat sambata trecuta examenul la marfa,colete si cinsterne si le-am luat pe toate dar mai urmeaza saptamana viitoare traseul.Stie cineva cam in ce consta aceasta proba?in timp ce conduci te intreaba de fel si fel de documente sau chestii dintrastea?Este o proba exigenta sau ceva de genul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cine doreste am pus un link de download cu intrebarile si raspunsurile de la examen in format microsoft word eu l-am deschis cu 2010.

raspunsurile sunt in acelasi fisier si ingrosate si aveti si imagini cu etichete romburi de avertizare si clasele.

La examen unde am dat erau scrise pe o tablita in fata salii toate cele 13 clase si ce inseamana prescurtarile A,F,O,T,C.

Nu este greu dar daca nu ai un pic habar, sunt sanse mici sa il promovezi.

Spor la inavatat pt. ca sunt destul de multe intrebari.

attachments_2012_11_21.zip - 5.1 Mb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi, eu am dat sambata trecuta examenul la marfa,colete si cinsterne si le-am luat pe toate dar mai urmeaza saptamana viitoare traseul.Stie cineva cam in ce consta aceasta proba?in timp ce conduci te intreaba de fel si fel de documente sau chestii dintrastea?Este o proba exigenta sau ceva de genul?

Salut colegu !La proba la oras tre sa conduci un pic camionul cu nenea inspectorul de la ARR si sa fi atent in trafic cum mergi cum te incadrezi (asa ca la examennul auto ptr permis)si pe urma sa stii ce acte iti trebuie in masina cand esti plecat in cursa sa stii ce obligatii ai si ce indatoriri ,o sa te intrebe de program cum il faci cand schimbi diagrama si chestii din astea.Eu cand am dat atestatul ma intrebat de ce acte trebuie sa ma in masina daca plec pe tara si cum se face programul in echipaj si pe urma ma pus sa merg cu masina pe aci pe centura un pic si pe urma prin oras sa vada cum ma incadrez cu gabaritu la camion si cum ma descurc in trafic aglumerat(erau tramvaie masini mici ,autobuze,oameni)

Iti urez succes,colegu si sa fi atent la ce te intreaba ,daca nu ai inteles intreaba-l inca o data ca sa fii sigur ca nui nici o rusine,mai degraba sa fi tu sigur,decat  sa gresesti!

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Acu cateva zile am aflat ca s-a deschis un centru de atestari in Iasi. Se numeste AUTO STAR ATESTAT. E la Baza 3 langa Egros, cine stie orasul. Au parcare mare in fata. Daca va intereseaza luati nr de tel de pe site eliminat

Cica is buni lectorii. Am inteles ca daca te inscrii la ei iti pot da acces la ei pe site sa faci de acasa chestionarele.

La iarna am sa vad personal.

Sa nu o consider reclama mascata,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Buna ziua colegi! Va rog ceva informatii pentru un prieten! In cazul in care a dat examen pentru aceste doua atestate si reuseste doar la examenul ADR colete apoi revine la examen a doua oara pentru ADR cisterna si iar este declarat respins! Poate sa depuna actele la ARR doar pentru ADR colete? Sau de cate ori se poate da examenul pentru ADR cistere? Se plateste alte taxe pentru examen? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Trebuie să-ți faci dosar cu acte, exact ca la atestatul de marfă. Eliberarea ADR-ului durează cca. 2 săptămâni.

Copie buletin, copie permis (față-verso), taxă plătită la poștă 64 lei (aici sună la ARR din județul tău pentru detalii), cerere tip (o completezi la sediul ARR) și mai trebuie o poză (2,5/3,5 cm parcă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
ma interesa actele care trebuiesc facute la eliberare .

La fel ca la atestatul de mărfuri generale, sau la cartela tahografică, adică: chitanța la CEC/trezorerie, copie după permis, copie după CI, poză și cererea tip completată. Te duci cu toate astea la agenția ARR din județul de domiciliu, le depui la ghișeu și în maxim 20 de zile lucrătoare revii în agenție să-l ridici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.