Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal sau ilegal?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

In preambul scrie:

(13) Toţi termenii cheie ar trebui definiţi în mod complet pentru a facilita interpretarea şi a

garanta aplicarea uniformă a prezentului regulament. De asemenea, este necesar să se

prevadă asigurarea unei interpretări şi aplicări uniforme a prezentului regulament de

către autorităţile de control naţionale. Definirea termenului „săptămână” care figurează

în prezentul regulament nu ar trebui să împiedice conducătorul auto să înceapă

săptămâna de lucru în oricare zi a săptămânii.

Atentie - acestea nu sunt reguli, ci doar preambul!

Totusi, mai departe, se dau definitiile termenilor:

Articolul 4

În sensul prezentului regulament, se înţelege prin:

(h) „perioadă de repaus săptămânal”: o perioadă săptămânală în timpul căreia un

conducător auto poate dispune liber de timpul său şi care poate fi o „perioadă de repaus

săptămânal normală” sau o „perioadă de repaus săptămânal redusă”:

–„perioadă de repaus săptămânal normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin

patruzeci şi cinci de ore;

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de

duminică;

Eu nu inteleg de ce au lasat-o in coada de peste. Daca tot nu voiau sa impiedice conducatorul auto sa inceapa saptamana de lucru in oricare zi a saptamanii, de ce nu au definit saptamana ca fiind perioada de sapte zile care incepe cand se termina o pauza saptamanala? Nu cumva tocmai pentru a pastra un as in maneca?

In practica, in Franta si Germania se considera regulamentara saptamana de 7 zile consecutive, cu minim o pauza normala si una redusa. Tot in practica, in Ungaria sau Romania s-ar putea sa fie luat regulamentul mot-a-mot: saptamana incepe luni la 0h00 si se incheie duminica la 24h00. Asta e diferenta intre autoritati care vor sa faca ordine si autoritati puse pe incasari.

Ca sa poti folosi legea in avantajul tau, trebuie sa o cunosti la perfectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@danpopa spune:,,In regulament zice ca dupa cel mult 6 programe trebuie facut repausul,deci chiar si dupa un program poti face asta . Mie lucrurile imi par foarte clare,ai facut repaus saptamanal,incepi o noua saptamana ,ce este asa greu ?"Eu nu am gasit articolul unde se spune(scrie) ca dupa 6 programe trebuie facut repausul!Poti sa imi spui si mie ,te rog care este acel articol?Poate nu l-am observat eu!Articolul 8 aliniatul 6 din regulamentul 561 spune ca:,,O perioadã de repaus sãptãmânal începe pânã la sfarsitul a sae perioade de douazeci si patru ore de la perioada de repaus saptamanala precedenta",Cred ca am gresit eu legea!Imi cer scuze pentru gresala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

johnnie,,,,,,dupa cum ai inteles regulamentu ar insemna ca cei care nu au incarcare 24 ore in cursul saptamani pot sa -si ia liber toata saptamana

Dupa cum am mai spus saptamana ,,,,aceea saptamana care incepe de luni-duminica are vreo 3 reglementari,,,,,,56 ore,,,90 ore si prelungire la 10 ore condus,,,,,,,,restul sant devieri de la saptamana

de ex perioada de repaus poate fi redusa la 9 ore.,,,,,,,intre 2 pauze de repaus saptamanal,,,,nu intr-o saptamana

,,,,,,,,cate pauze de repaus se pot lua in decursul a 2 saptamani ,,,,MININ 2 PAUZE,,,,NU max 2

,,,cand trebuie luat repausul saptamanal ,,,,,,la max 6 perioade de 24 ore ,,,,,,,,LA MAX.

Daca vreti puteti sa nu mai conduceti sa faceti pauze lungi si dese [[ cheia marilor succese] atunci poate transporturilor vor merge mai bine pt cei care au inteles regulamentu ca mine

LEGILE SANT CA SI BIBLIA ,,,Le poti citi de 10 ori si sa nu intelegi nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

costy67 :

"Ce conditie trebuia sa indeplineasca pentru a incepe o noua saptamana de activitate joi si dece?Concursul se incheie luni 20-05 2013 ora 24.00."

:) azi suntem in 21.Cine a castigat concursul?daca nu l-a castigat nimeni,care era raspunsul corect ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

virgil, saptamana de lucru e definita ca fiind perioarda cuprinsa intre luni 0h00 si duminica 24h00

in aceasta perioada, esti obligat sa ai o pauza saptamanala de 45 sau 24 h. aceasta pauza poate fi luata in oricare din zile, de luni pana duminica.

atentie!

nu ai voie sa conduci mai mult de 6 perioade zilnice consecutive, fara sa iei o pauza saptamanala (24 sau 45) la sfarsitul celei de-a 6-a zi de lucru.

exemplu: nu ai de lucru luni si marti, asta inseaman ca ai facut 45 h pauza saptamanala. conduci de miercuri pana duminica, inclusiv. ai terminat legal o saptamana. saptmana urmatoare incepe luni, 0h00, insa trebuie sa iei in considerate ca nu a inceput dupa o pauza saptamanala, ci dupa 5 perioade consecutive, deci vei mai avea dreptul la o singura perioada, dupa care trebuie sa te opresti sa iei o noua pauza saptamanala.

din aceasta cauza, in majoritatea cazurilor e bine sa incepi saptamana de lucru (luni) dupa o pauza saptamanala, altfel risti sa te "blochezi" in mijlocul saptamanii (cand ar fi de lucru) si sa poti conduce in weekend, cand nu prea e de lucru.

nu numai legile si Biblia pot fi citite de 10 ori fara a intelege esenta.

eu am incercat sa inteleg exact regulamentul si, in urma studierii acestuia, am ajuns la concluzia de mai sus. daca ai alta parere, te rog sa ma combati, cu argumente. desi nu cred, este probabil sa ma insel pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

e parerea utilizatorului ....

si repet , ati incurcat termenii de nu mai stii care unu si care e altu .... cand sunt 2 diferente clare , saptamana calendaristica si saptamana de munca . nu mai are rost sa detalie fiecare ce este !! daca se tine cont de fiecare ,, termen ,, e usor calculul final .....

cat despre parerea administratorului , am hotarat sa mentin o oareceare distanta , subiectul a inceput cu un duel colegial , sa vedem rezultatul !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu nu am incurcat nici un termen. am explicat destul de clar, cred eu, daca vi se pare ceva neclar, va rog sa-mi semnalati.

aici discutam de saptamana de lucru. saptamana calendaristica este aceeasi insiruire de 7 zile (de luni pana duminica, inclusiv). nu oricare 7 zile consecutive reprezinta o saptamana, chiar daca multi asa o vad. tocmai de aceea a fost nevoie sa se defineasca: de luni 0h00 pana duminica 24h00, sa spulbere orice dubii. in orice caz, la timpul de conducere trebuie sa discutam strict pe termenii definiti: saptamana de condus, perioada zilnica de condus, samd.

acum, revenind la intrebarea din concurs, eu am dat un raspuns argumentat. puteti sa-mi spuneti unde ma gresesc si cum este regulamentar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
virgil, saptamana de lucru e definita ca fiind perioarda cuprinsa intre luni 0h00 si duminica 24h00

atentie: saptamana de lucru nu este acelasi lucru cu 7 zile consecutive! saptamana de lucru este clar definita: incepe luni 00h00 si se incheie duminica la 24h00.

.

saptamana de munca ?? gresit !! ( poate e atent si mariusdafxf )

in conformitate cu Reg 561 CE art 4 litera (i) --- „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni și ora 24.00 a zilei de duminică; replica unei saptamani calendaristice ( conform dex ) de unde pentru separere intre cei doi termeni ( calendaristica vs de munca ) se obijnuieste folosirea termenului de calendaristica chiar daca nu este si o catalogare oficiala , intre noi soferiI de meserie cred ca ne intelegem .

din pacate mai marii experiti in domeniul legislativ lasa sa se subinteleaga saptamana de munca , de unde ?? de aici : Reg 561 art 8 , aliniatul 6 : O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârșitul a șase perioade de douăzeciși patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă. repet se subintelege , nu avem alta referire stricta la aceasta limita , e o limita maxima , de minim sau alte conditii nu zice nimic . iarasi e vorba de un termen de diferentiere

acum avem pe o parte saptamana calendaristica cu limitele ei intre care avem limitate niste ore ore de condus ( maxim ) , un numar maxim ale reducerilor pauzei zilnice , un numar maxim prelungire durata zilnica de condus , iar pe alta parte ,, saptamana de munca care incepe la un moment bine deterninat ( acel punct de final pauza saptamanala , inceput activitate ) in saptamana calendaristica si are bariera maxima de care bineinteles se tine cont in care avem ca obiectiv respectarea zilelor de munca , perioadele de munca zilnica , pauzele de odihna zilnica , reecuperari pauze etc .

revenind la intrebarea din concurs, eu am dat un raspuns argumentat. puteti sa-mi spuneti unde ma gresesc si cum este regulamentar ?

costy se ocupa de asta ;);)

si daca imi permiti o gluma , cred ca mai sus ai definit saptamana de munca romaneasca , adica NON-STOP ( sau cum s-ar vrea sa fie atat timp cat e pe spinarea soferilor ) , in spiritul ,, haz de necaz ,, referitor la o doleanta cnr si / sau untrr : Responsabilizarea exclusiva a conducatorilor auto pentru nerespectarea timpilor de odihna si conducere" !! [-x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

EXACT cum a raspuns si MARIO ,am raspuns si eu ,,,,,Mario a complicat putin lucrurile explicand mult prea intelectual ceeace va duce mai departe acest subiect simplu,,,,,,,,oare exista si saptamana mare????????oare cate ore am voie sa conduc???

johnnie citat ,,exemplu: nu ai de lucru luni si marti, asta inseaman ca ai facut 45 h pauza saptamanala. conduci de miercuri pana duminica, inclusiv'' GRESIT la implinirea a 6 perioade de 24 ore ,,,,,,,,,STOP,,,,,,,,,,,,atunci se termina saptamana mea de munca...dar poate eu sant mai diferit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imi pare rau ca insist, insa parerea mea este ca gresiti.

saptamana de lucru e definita clar incepand de luni si pana duminica, inclusiv, tocmai pentru a nu se crea confuzii. mentiunea ca dupa cel mult 6 perioade zilnice de lucru trebuie luata pauza saptamanala, este facut tocmai pentru saptamanile "atipice", cand se incepe saptamana cu o periaoada de inactivitate. nu lucrezi luni si marti, poti lucra in continuare de miercuri pana luni, saptamana urmatoare. in saptamana urmatoare ai putea sa iei pauza sambata si duminica, insa asta ar insemana sa conduci mai mult de sase programe consecutiv, chiar daca ai respecta in doua saptamani consecutive: doua pauze saptamanale, 90 ore de condus.

cu putina atentie puteti intelege DE CE dupa definirea saptamanii (art 4), a fost facuta mentiunea (art 8): maximum 6 programe consecutive, apoi pauza saptamanala.

domnul costy, astept premiul sau raspunsul corect mai bun decat al meu :ymcowboy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si de ce ce musai sa fie la sfarsitul saptamanii calendaristice a 2a pauza ?

Oricum lunea iar esti oprit. Unseamna ca si cea de-a 2a saptamna cuprinde o pauza. Sau nu ?

Da ,te opresti la 90 ore in dua saptamanni consecutive. Sunt si cazuri in care nu ajungi la 90 ore pe 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

daca munca iti e limitata la maxim 6 perioade , cum poti zice ca saptamana de munca e de 7 zile , adica luni 00- duminica 24 ,, ca poti in tot timpul saptamanii sa muncesti fara a fi restictionat la anumite zile sau ore , e altceva .... deci saptamana o ai la dispozitie ca sa poti muncii , dar din moment ce ai inceput munca , te-ai limitat la maxim urmatoarele 6 perioade de 24 h din acel moment , hai sa facem diferenta intre acesti doi termeni , saptamana ca si calendaristica cu treaba ei , si saptamana de munca , strict pentru munca , la fel cu treaba ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va rog cititi cu atentie:

Articolul 4

În sensul prezentului regulament, se înţelege prin:

........

(h) „perioadă de repaus săptămânal”: o perioadă săptămânală în timpul căreia un

conducător auto poate dispune liber de timpul său şi care poate fi o „perioadă de repaus

săptămânal normală” sau o „perioadă de repaus săptămânal redusă”:

–„perioadă de repaus săptămânal normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin

patruzeci şi cinci de ore;

–„perioadă de repaus săptămânal redusă”: orice perioadă de repaus de mai puţin de

patruzeci şi cinci de ore, care poate fi redusă la minimum douăzeci şi patru de ore

consecutive, sub rezerva condiţiilor menţionate la articolul 8 alineatul (6);

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de

duminică;

(j) „durată de condus”: durata activităţii de condus înregistrată:

–automat sau semiautomat de aparatul de înregistrare definit în anexa I şi în anexa I B

la Regulamentul (CEE) nr. 3821/85 sau

–manual, în conformitate cu articolul 16 alineatul (2) din Regulamentul (CEE) nr.

3821/85;

(k) „durată zilnică de condus”: durata totală de condus acumulată între sfârşitul unei

perioade de repaus zilnic şi începutul următoarei perioade de repaus zilnic sau între o

perioadă de repaus zilnic şi o perioadă de repaus săptămânal;

(l) „durată de condus săptămânală”: durata de condus totală, acumulată în timpul unei

săptămâni;

CAPITOLUL II

ECHIPAJE, DURATE DE ŞOFAT, PAUZE ŞI TIMP DE REPAUS

Articolul 8

(6)

.........

O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru

de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.

Aceasta regula a fost impusa pentru evitarea acumularii oboselii. In lipsa ei, s-ar fi condus (legal) pana la 10-11 zile in doua saptamani consecutive.

in preambul, in afara regulamentului:

(13) Toţi termenii cheie ar trebui definiţi în mod complet pentru a facilita interpretarea şi a

garanta aplicarea uniformă a prezentului regulament. De asemenea, este necesar să se

prevadă asigurarea unei interpretări şi aplicări uniforme a prezentului regulament de

către autorităţile de control naţionale. Definirea termenului „săptămână” care figurează

în prezentul regulament nu ar trebui să împiedice conducătorul auto să înceapă

săptămâna de lucru în oricare zi a săptămânii."

ATENTIE!

Amenzile se dau pentru nerespectarea Regulamentului, si nu sunt anulate de recomandarile facute in preambul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

teoria ca teoria .... , luni ora 03 .30 , dupa o pauza de odihna saptamanala , iti incepi munca . seful zice ioane avem mult de munca !! ca sofer ce ii raspunzi ?pot munci pana la ?? ? defineste acel moment maxim si de ce !! cum ce argument te impui in fata sefului ? ps sa nu sufle unu !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

RASPUNZI ASA: pot munci cel mult pana duminca la 24h00, cu multi de "daca":

- sa nu depasesc 90 ore cumulat saptamana asta plus precedent

- sa nu depasesc 56 saptamana asta (in anumite conditii)

- sa iau o pauza saptamanala (24 sau 45h) pana atunci,

si cred ca sunt mai multe variabile.

nu cred ca un sef sanatos poate sa iti ceara de la inceputul programului saptamanal sa-i spui pana cand poti lucra. pot sa cred ca un sef se poate baza pe un sofer bun ca foloseste programul la maxim, si asta in limita regulamentului.

tu, ca sofer, luni la 0h30 poti doar sa-i spui daca saptamana asta poti sa iei pauza saptamanala redusa sau intreaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sambata la ora 23.59 ,,,,daca poti face pauza saptamanala redusa sau sambata ora 3,00 pt pauza saptamanala normala......deci nu pot face 6 perioade a 24 ore

daca fac un 24 sau 45 in cursul saptamani atunci situatia se schimba,conduc si saptamana urmatoare,,,,,,,totusi sant niste calcule care depind de multi factori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
costy67 :

"Ce conditie trebuia sa indeplineasca pentru a incepe o noua saptamana de activitate joi si dece?Concursul se incheie luni 20-05 2013 ora 24.00."

:) azi suntem in 21.Cine a castigat concursul?daca nu l-a castigat nimeni,care era raspunsul corect ?

Am rugat prin PM pe Gongy si pe Mario sa stabileasca ei daca este un castigator!Daca ei nu au stabilit cine este castigatorul,inseamna ca nu a raspuns nimeni corect!Astept totusi raspunsul lor pana pe data de 31-05-2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.