Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal sau ilegal?


Postări Recomandate

  • Moderators

cico_3504

Când spun ''săptămâna calendaristică'' mă refer la săptămâna definită în Reg. C.E. 561/2006 (adică de luni ora 00:00 până duminică ora 24:00). Și, când spun ''săptămâna de muncă'' mă refer la cele 6 perioade de 24h (ca și durată maximă, vreau să spun) în care ne desfășurăm activitatea.

Acum, recitește ce am spus, ținând cont de acest mod de interpretare al meu și vezi dacă m-am exprimat corect.

P.S. Fă un copy/paste din 561 și explică-mi unde am ''aberat''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

cico_3504 este adevarat ca noi care am acumulat umilele noastre experiente ,in imbecilitatea noastra(a mea au constatat-o doctorii docenti in legislatie) nu avem cum invata pe nimeni cum se inventeaza anumiti termeni .Eu ,cel putin am citit si rascitit reg 561 de zeci de ori dar probabil imbecilitatea mea m-a impiedicat sa vad unde sau in care articol se vorbeste de saptamana calendaristica.Da,deh, fiecare se crede indreptatit sa dea lectii legislative dupa cum viseaza noaptea,sau uneori si ziua.Probabil va mai trece mult timp pana misterul afirmatiilor mele din mesajul anterior va fi elucidat.Nu pentru ca nu stie nimeni raspunsul!Ci pentru ca cei care il stiu,vor sa vada pana unde poate ajunge aroganta unora.Sunt sigur ca si tu stii,raspunsul la ce am mentionat in mesajul anterior,iar pentru asta si pentru tot ce faci ai tot respectul meu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu doresc sa stirnesc o polemica apriga dar cind cineva spune si e convins ca poate conduce de 4 ori maxim 10 ore intr-o saptamina eu personal o consider o aberatie.Daca cumva am inteles eu gresit cele spuse imi cer scuze anticipat,de aceea am si spus anterior ca este posibil ca exprimarea sa fi fost facuta incorect.Ce m-a determinat sa intru in aceasta discutie a fost urmatoarea fraza:

'' putem conduce de maxim 4 ori câte 10 ore.''

Cind incepe o saptamina[dupa regulament normal] si cind se termina o stiu toti ,numai ca atunci cind o pun in aplicare ies scintei,este daca vrei ca la chestia cu cuplarea corecta a furtunelor de aer la o remorca,toti invatam de la altcineva si daca trec 3 ani de cind profesam si ne spune cineva cum e corect credem ca persoana respectiva e aeriana.Asa ceva se intimpla si acum.De aceea am incercat sa fac o explicatie mai larga ,cel mai usor de inteles este ca intre 2 perioade de repaus nu ai voie decit de maxim 2 ori[si nu de 4 cum scriai in acea fraza].Inca o data,daca cumva am inteles eu gresit comentariul tau imi cer scuze,reciteste si tu ce ai scris acolo si apoi gindeste-te,e posibil sa fi gresit eu,e posibil sa fi gresit tu in exprimare,e posibil sa gresim amindoi,....cu toate astea regulamentul 561 e unul singur,si aici va fi marea buba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Atâta o să repet până veți înțelege. Uite cum stau treburile, citez:

Articolul 4

În sensul prezentului regulament, se înţelege prin:

(...)

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de duminică;

Asta fiind definiția săptămânii.

Iar mai apoi:

Articolul 6

(1) Durata de condus zilnică nu depăşeşte nouă ore.

Cu toate acestea, durata de condus zilnică poate fi prelungită la maximum zece ore, dar numai mult de două ori pe parcursul săptămânii.

Și după cum vedeți, la sfârșit e punct. Nu este pomenit nimic de felul săptămânii (calendaristică, de muncă, Săptămâna Paștelui...), doar termenul simplu ''săptămânii''. În condițiile în care, doar două articole mai sus avem definiția exactă și cum ar trebui înțeles acest termen, eu văd situația foarte limpede: NU ai voie să conduci câte 10 ore, de 4 ori, în ACEEAȘI săptămână.

Bun până aici.

Având în vedere că restricția la doar 2 zile pentru condusul de 10 ore se aplică săptămânii calendaristice (expresie folosită între noi și care se referă la săptămâna definită mai sus) și în același timp știind că săptămâna de muncă (adică perioada dintre două pauze săptămânale) poate începe în orice zi, este evident că putem conduce de 4 ori câte 10 ore în cursul săptămânii de muncă, dar împărțite în două săptămâni calendaristice.

Exemplu:

Încep programul joi și conduc:

joi 10 ore; vineri 9 ore; sâmbătă 9 ore; duminică 10 ore; luni 10 ore; marți 10 ore și nimeni nu va avea treabă cu mine. Sunt 2 zile în care am condus 10 ore într-o săptămână și 2 în cealaltă, chiar dacă, în săptămâna de muncă, am în total 4, din care 3 consecutive.

Noh... sper că m-am făcut înțeles.

.....................................................................................................................................................

cico_3504

cel mai usor de inteles este ca intre 2 perioade de repaus nu ai voie decit de maxim 2 ori

Vreau un copy/paste la pasajul din 561 care spune, sau măcar dă de înțeles așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fiind primul meu mesaj pe acest forum,specific inca de la inceput ca nu vreau sa intru cu nimeni in polemici.Din cate stiu eu,in regulamentul 561/2006 nici macar nu este specificat termenul ,,saptamana calendaristca".Definitia este „sãptãmânã”: perioada cuprinsã între ora 00.00 a zilei de luni

...

i ora 24.00 a zilei de duminicã; si „duratã de conducere sãptãmânalã”: durata de conducere

totalã, acumulatã în timpul unei sãptãmâni;.Deci daca in regulament nu se specifica nimic despre saptamana calendaristica inseamna ca este vorba de intervalul 00.00 de luni si ora 24.00 duminica.Este posibil sa fi citit eu un alt regulament 561/2006?O clona imperfecta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ha,ha,ha,ai boala contrazicerii vad,ia uita-te tu ce am scris eu in primul comentariu putin mai sus,adica :

''""Poate este o greseala de exprimare si ai fi vrut sa spui ca daca faci repaus de minim 45 ore miercuri si joi si iei acelasi repaus miercurea si joia viitoare atunci poti prinde intr-o saptamina calendaristica 4 zile cu cite 10 ore dar ATENTIE,vei avea 2 zile in saptamina 1 si 2 zile in saptamina 2,dupa zilele de repaus[de exemplu ai luni marti pe saptamina trecuta,faci miercuri ,joi repaus si apoi iar 10 ore vineri simbata.M-am lungit putin cu explicatia ,si este cam copilaroasa dar asa se intelege cel mai bine,in opinia mea''""

Acum insa esti de acord ca nu poti conduce de 4 ori maxim 10 ore [si nu mai dau iar copy ca sa iti arat ce ai zis].

Ne tot invirtim in jurul cozii si va fi degeaba,vom discuta la nesfirsit si tot nu vom fi multumiti..

Citatul tau care a generat discutia

'''""Pe parcursul săptămânii de muncă (care poate începe într-o săptămână calendaristică și să se termine în cealaltă), putem conduce de maxim 4 ori câte 10 ore.'''""

Nu doresti sa intelegi ca o saptamina de munca are doar maxim 6 zile lucratoare,indiferent de ziua in care incepi un program,si ca in aceasta perioada nu poti conduce decit de maxim 2 ori cite 10 ore.Jonglezi cum crezi tu cu termenii saptaminii,ba de munca,ba saptaminala,si vrei sa ai numai tu dreptate cred.

Iarasi un citat de la tine:

''este evident că putem conduce de 4 ori câte 10 ore în cursul săptămânii de muncă, dar împărțite în două săptămâni calendaristice.''

Pai dragul meu coleg,ori e saptamina de munca ori e saptamina calendaristica?

Daca e saptamina de munca atunci are maxim 6 perioade si ai voie de maxim 2 ori.

Un coleg incepator va citi ce spui tu si va vedea ca poate conduce intr-o SAPTAMINA de Munca de 4 ori cite 10 ore,ceea ce nu este adevarat.Ca sa ma poti intelege si mai corect voi merge pe exemplul oferit de tine,deci tu lucrezi

joi[10],vineri[9],simbata[9],duminica[10],luni[10],marti[10].Ai 6 zile lucrate pe perioada a 2 saptamini calendaristice,DAR FARA REPAOS intre ele,ori asta inseamna ca incalci regulamentul deoarece NU ai voie decit de maxim 2 ori.

Nu te intreb daca ai condus in acest stil,ci doar doresc sa nu fii oprit si controlat.Daca nu vrei sa intelegi expunerea mea o sa te rog sa opresti linga vosa,bag sau altii si sa le arati o saptamina lucrata asa cum spui tu,vei avea surpriza sa constati ca imi dau dreptate,intradevar pe ceva banuti dar asta este,e cel mai lejer mod de a invata atunci cind esti convins ca ai dreptate si nu ai.Poti avea insa 4 zile conduse cu 10 ore intr-o saptamina calendaristica dar cu REPAOS intre ele,si nu continuu,adica incepi joi [ 2 mai=10 ore],vineri [3 mai=10 ore] simbata [4 mai = 9 ore ] duminica [ 5 mai = 9 ore ] luni[ 6 mai = 9 ore ] marti[LIBER=minim 45 ]Incepind joi inseamna ca ai avut liber macar un repaos de minim 24 ore[deci ziua de miercuri,adica 1 mai].In acest caz puteai lucra pe saptamina trecuta de munca luni [29 aprilie ] si marti [ 30 aprilie ]cite 10 ore.Asta inseamna ca in saptamina calendaristica 29 aprilie -5 mai tu ai 4 zile cu cite 10 ore [ adica zilele de 29 aprilie,30 aprilie, 2 mai, 3 mai]dar pe 2 saptamini diferite de munca.Iese o diferenta mare,nu?

DACA nici acum nu intelegi...chiar ca nu ramine decit sa iei legatura cu ARR,VOSA,etc ca sa te edifici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu cico_3504 nu e vorba de boala contrazicerii aici, e vorba că am postat două pasaje din 561 și cum se înțeleg ele (sau poftim, cum le-am înțeles eu). Concluzia e trasă în urma a ceea ce am înțeles, atâta tot.

Tu în schimb doar susții că nu am dreptate, atât, și am doar cuvântul tău pentru asta. Nu-ți contest experiența sau calitățile, să fim bine înțeleși și nici ''Gică Contra'' nu sunt, din contră, dacă am greșit sunt primul care vreau să știu. Dar trebuie să prezinți și tu un argument... Eu ți-am cerut să faci copy/paste după pasajul/pasajele din 561 care susțin afirmațiile tale, atât.

Aici găsești Reg. C.E. 561/5006, atât online cât și de descărcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegului moderator,ii dau dreptate.Dar nici el nu intelege ca tot timpul va fi un ,,gica-contra" care va incerca sa formeze noi opinii!Din pacate atunci cand sunt gresite,influenteaza in mod negativ comportamentul si gandirea celor din jur.Sunt soferi si soferi!Dar atunci cand capacitatea de a intelege ii este limitata,omul se blocheza numai la ceia ce crede ca stie.Am citit tot subiectul si am ajuns la concluzia ca asemenea oameni nu ar trebui lasati sa posteze,sau cand o fac,afirmatiile gresite ar trebui sterse..Dar asta este treaba voastra a administratorilor.O selectie mai riguroasa a celor indreptatiti sa dea anumite explicatii nu cred ca ar dauna forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cri5tian are dreptate,poti conduce de 4 ori 10 h in intervalul a 6 programe(o saptamina de lucru care se intinde pe parcusul a doua saptamani calendaristice,ex..de joi pana miercuri.),, regula celor 58 de ore conduse ,,ptr. cunoscatori.

Marti si Miercuri pauza 48 h

JOI 9H

VINERI 10H

SAMBATA 10H

DUMINICA 9H

LUNI 10H

MARTI 10H

MIRCURI SI JOI PAUZA

Total 58 h conduse,si este foarte legal. :-B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Colegului moderator,ii dau dreptate.Dar nici el nu intelege ca tot timpul va fi un ,,gica-contra" care va incerca sa formeze noi opinii!Din pacate atunci cand sunt gresite,influenteaza in mod negativ comportamentul si gandirea celor din jur.Sunt soferi si soferi!Dar atunci cand capacitatea de a intelege ii este limitata,omul se blocheza numai la ceia ce crede ca stie.Am citit tot subiectul si am ajuns la concluzia ca asemenea oameni nu ar trebui lasati sa posteze,sau cand o fac,afirmatiile gresite ar trebui sterse..Dar asta este treaba voastra a administratorilor.O selectie mai riguroasa a celor indreptatiti sa dea anumite explicatii nu cred ca ar dauna forumului.

Asemenea oameni fac acest forum interesant,ca au sau nu dreptate, adevarul trebuie descoperit,aceasta este menirea acestui forum sa discutam,,,daca ar fi dupa mine,, postarile acestea ar trebui sterse iar userul respectiv sactionat.

Esti sigur ca moderatorii au dreptate,si nu Cri5tian,chiar daca spui ca ai citit tot subiectul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Total 58 h conduse,si este foarte legal. :-B

:):):) Păi normal că este legal, că și controalele se fac tot după cum spune legea: (citez aproximativ) ''Totalul orelor conduse în oricare două săptămâni consecutive nu trebuie să depășească 90 de ore''.

Spre deosebire de cei care vorbesc cu ''părerea mea'', eu n-am avut bani să dau șpagă pentru atestate, eram vai și amar de c*** meu. Să-i dea Dumnezeu sănătate d-lui Păunescu Mircea de la General Trans Petroșani, că la foarte multe întrebări mi-a răspuns mie atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Asa e .

Dar saptamana a ramas ca definitie clara intre Luni ora 00:00 si urmatoarea Duminica ora 24:00.

Daca avem chef de derogari putem defini cum vrem perioadele de munca, sa avem grija doar de limitele in care ne incadram si cum ne exprimam.

Colegului cu "58 ore pentru cunoscatori" i-as spune sa mai cugete si sa isi ceara scuze pentru ce a zis.

Nu exista 58 ore intr-o saptamana calendaristica doar 56 sunt aprobate, pana la urma si astea sunt prea multe la salariile si diurnele luate. Sunt si alte normative care definesc munca oricarui muncitor. De ce credeti ca avm niste norme preferentiale ?

P.S. e un raspuns, si punctul de vedere al unui user obisnuit nu ca si "moderator "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu am de ce sa-mi cer scuze,iar ne lovim de termeni,unde ai vazut ca am spus 58 h intr-o saptamana calendaristica,am folosit saptamana de lucru(aici am gresit si am recunoscut mai sus) dar am specificat ,,in intervalul a 6 programe care se intind pe parcursul a doua saptamani calendaristice,,.

PS. Eu ca user citesc de mai multe ori atunci cand mi se pare ceva gresit,si dupa aceea critic daca este cazul,iar cand gresesc recunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Incercam in alt mod,deci....

capitol 1,art 4 defineste termenii,mai exact ce se intelege,si pe noi ne intereseaza in mod expres acum literele I,J,K,L.Continuam cu capitolul 2,art 6 punctul 1 si 2 care defineste perioada zilnica si saptaminala,atentie intr-o saptamina puteti maxim 56 ore[si nu 58 cum eronat credeti unii].

Acum intelegem ca noi putem conduce maxim 6 perioade[zile] dupa care trebuie sa luam un repaos[minim 24 sau minim 45] in saptamina care incepe luni 00,00 si se termina duminica 24,00.iN ACEASTA PERIOADA PUTEM EXTINDE LA 10 ORE DE MAXIM 2 ORI.Si atunci cum puteti voi conduce de 4 ori cite 10 ore fara a face un repaos intre ele,,ai exact 2+2.

Faptul ca in mod real noi incepem sa lucram si sa ne facem un program saptaminal cu repaos la mijlocul saptaminii e acceptat mutual de cei care necontroleaza dar verifica repaosul.Nu e nevoie sa ma credeti pe mine,v-am spus ca aveti varianta cu oprirea linga un echipaj de contro;,prezentarea unor tichete cu 4 zile cite 10 ore intr-o singura perioada si o sa observati pe pielea voastra ce se poate intimpla.Repet,aratatile tichetele,nu doar sa intrebati,nu de alta dar la intrebare nu simtiti nimic ca sa puteti invata corect.Nu voi mai continua polemica pe acest subiect,daca cineva intelege corect si urmeaza sfatul meu este ok,daca insa altii cred ca eu gresesc si ei stiu o aplicare mai buna a regulamentului atunci le urez succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Marius putin mai sus este exact ce ai spus tu,adica...

JOI 9H

VINERI 10H

SAMBATA 10H

DUMINICA 9H

LUNI 10H

MARTI 10H

MIRCURI SI JOI PAUZA

Total 58 h conduse,si este foarte legal.

Nici acum nu iti poti cere scuze??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

consultantarutiera@gmail.com

Daca nu ma crezi pe mine intreaba-i pe ei,este vorba de firma cecor,o firma care pregateste inclusiv organele care ne controleaza.

Si mai este cineva pe forum care stie si care a deschis un subiect (sau a pus o intrebare)tot pe aceasta problema.

Nu consider o polemica desbaterea acestui subiect.

Eu unul astept si alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Marius putin mai sus este exact ce ai spus tu,adica...

JOI 9H

VINERI 10H

SAMBATA 10H

DUMINICA 9H

LUNI 10H

MARTI 10H

MIRCURI SI JOI PAUZA

Total 58 h conduse,si este foarte legal.

Nici acum nu iti poti cere scuze??

NU nici acum si iti arat si de ce?

prima saptamana.

L=9H,M=pauza ,M=pauza,J=9H,V=10H,S=10H,D=9H,

Total=47h este sau nu OK?

A doua saptamana.

L=10H,M=10H,M=Pauza,J=PAUZA,V=9H,S=9H,D=5H.

TOTAL=43H Este sau nu OK?

Total sapt.1+sapt.2=90h este OK?

Unde gresesc si cine trebuie sa-si ceara pana la urma scuze.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

As da un 2 la cei care au scris mai sus.

Nu sunt Scania ca si soft. Il urasc oricum.

Marius......

Ca si discutie ne putem intinde pe zeci de pagini.

Ca si experienta ar fi n experiente de exemplificat.

Ca si regula trebuie sa discutam de pe aceeasi parcare cu tine sau tu cu noi.

Saptamana calendaristica e una, saptamana de lucru e o alta discutie din partea fiecaruia.

Daca legiuitorul a zis ca saptamana incepe la 00:00 luni se termina duminica urmatoare la 24:00 .

Ce este in plus, jonglerii, muschi aratati ca poti face mai mult, e treaba fiecaruia.

Ma intreb pana la urma, Merita efortul de a ne certa noi intre noi?

Ca idee si ca si definitie acest 561/.... este o lege sociala subliniez sociala. Daca vrem noi sau reusim sa o ocolim inseamna ca ne meritm soarta de nomazi ai europei.

Eu as vrea sa ma retrag catre vastele apartamente de bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Legea in general e data ca si conduita , profesionala, sociala, particulara.

Nu este ceva care iti impune cum sa traiesti sau sa te desfasori. Te indruma doar.

Iti spune doar care sunt limitele democratice.

In schimb este un lucru la care se refera justitia cand ai sarit foarte mult calu'.

Pe vremea impuscatului era altfel legea.

Acuma sper ca v-ati deschis mintea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mda, unde dai si unde crapa?100 de cuvinte ca sa ocolesti un raspuns si totusi ceva tot n-am inteles.

citat.

(Ca si experienta ar fi n experiente de exemplificat.

Ca si regula trebuie sa discutam de pe aceeasi parcare cu tine sau tu cu noi.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De experienta pot spune ca e ceva legat si de viata fiecaruia dintre noi. Deci sunt cam tot atatea cat si noi. Poti impartasi din experienta ta, dar nu o poti vinde sau ceda in bloc.

La chestia cu "parcarea" imi cer scuze. Nu stiu de ce am avut impresia ca esti detinator de parc auto. Cred ca m-am inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.