Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal sau ilegal?


Postări Recomandate

  • Members

Mama ce solutie ..banarea! rusine sa va fie ca ati banat acei useri in momentul in care nu ati mai putut veni cu argumente.

Habar nu aveti ce inseamna "saptamana" si mai sunteti si moderatori! stergeti toate conturile daca asta e singura solutie sa va faceti dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

@PetruCiprian daca vrei sa comentezi,comenteaza subiectul in sine nu decizia mea!Cand vei primi si tu mail-uri de genul celor primite de mine vei realiza de ce sunt in stare unii oameni!Chiar daca acest mesaj este off-topic iti atrag atentia sa faci comentarii doar la subiect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Citat din costy67:Mai specific doar ca urmatoarea pauza trebuie luata inainte de sfarsitul celei de a sasea perioade de 24 ore nu dupa ce se termina aceasta.Din umila mea experienta va spun ca totusi mergand cum spui tu.va fi ok,la un eventual control daca lucrezi cu un tahograf analog.Daca lucrezi cu un tahograf digital,la un eventual control va apare o incalcare a regulamentului,respectiv incalcarea art 8 paragraful 6.Si asta tine de problemele tehnice de care marea majoritate a soferilor fac abstractie.In legislatie se mai spune:(i) „o săptămână” semnifică perioada cuprinsa in intervalul luni, ora 00.00, până duminică, ora 24.00 dar asta nu inseamna ca nu poate fi inceputa o noua saptamana de activitate in oricare zi a saptamanii".Aici apare iar o alta problema tehnica.Ca sa poti incepe o noua saptamana de activitate conform legii trebuie indeplinita o anumita conditie pe care nu o expun aici"Mai pe intelesul celor care nu au intelesmai specific inca o data:Legal si tehnic sambata noaptea inainte de ora 00.00 trebuie sa te opresti si sa intri intr-o noua pauza saptamanala!Asta se intampla datorita faptului ca ai inceput saptamana de activitate luni!Stie cineva care este conditia esentiala pentru a putea incepe o noua saptamana de activitate in oricare zi a saptamanii urmatoare?(A se citi primul mesaj postat de initiatorul subiectului)Astept sa vad raspunsurile la aceasta intrebare!Initiatorul subiectului lucreaza cu un tahograf digital!Deci:daca a lucrat luni si marti,dupa care face o pauza de minim 24 ore,joi poate incepe o noua saptamana de activitate?Cel care va raspunde corect va primi ca premiu un navigator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru

de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.Asta spune articolu l 8 pct, 6

din 561 Nu conteaza in ce zi incepi munca e vorba doar de perioadele de 24 de ore .Daca a inceput luni nu poate face repaus saptamanal miercuri si sa inceapa alta saptamana .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

discutia se invirtea pe aceasta tema

''citat'' L=9H,M=pauza ,M=pauza,J=9H,V=10H,S=10H,D=9H,

Total=47h

A doua saptamana.

L=10H,M=10H,M=Pauza,J=PAUZA,V=9H,S=9H,D=5H.

TOTAL=43h

Total sapt.1+sapt.2=90h este OK? ''incheiat citatul''

si mesajul original al celui care a deschis subiectul era acesta:

''dupa o pauza de 45h, incep luni dimineata la ora 7 o saptamana de lucru. Conduc luni 10 ore si marti 10 ore dupa care fac o pauza de 24h pentru a finaliza o saptamana de lucru (data fiind ziua de miercuri 1 Mai in care este interzis sa circul in Franta). Astfel, joi ora 7 incep o noua saptamana de lucru si conduc joi 10 ore, vineri 10 ore si sambata 9 ore, dupa care fac o pauza de 45h.

Ce parere aveti? Este legal sa lucrez asa?

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat pentru acestea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

costy67:

"!Deci:daca a lucrat luni si marti,dupa care face o pauza de minim 24 ore,joi poate incepe o noua saptamana de activitate?"

Nu poate incepe o noua saptamana de activitate pentru ca nu a incheiat saptamana de activitate inceputa deja;daca a avut o pauza de 24 de ore in cursul saptamanii in cel mai bun caz poate fi considerata recuperare pentru o pauza saptamanala din urma(daca exista ceva de recuperat)

PS: iti dau adresa sa-mi trimiti navigatorul ?asta e raspunsul care il asteptai ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am invatat ca pe parcursul a 2 saptamani consecutive un sofer trebuie sa efectueze cel putin 2 perioade de repaus saptamanal normale sau o perioada de 45h si una de 24h, restul se recupereaza inainte de sfarsitul celei de-a treia saptamani care urmeaza. O perioada de repaus saptamanal poate incepe pana la sfarsitul a 6 perioade de 24h de la perioada de repaus saptamanal precedenta... perioada de repaus saptamanal care incepe intr-o saptamana si se termina in saptamana urmatoare poate fi alipita oricareia dintre saptamani dar nu amandurora.

Colegul pe parcursul celor 2 saptamani consecutive a condus 90 de ore, a efectuat perioadele de repaus saptamanale si nu a condus mai mult de 6 programe consecutive dar... stiu ca nu poti lucra mai mult de 2 perioade de 10h pe saptamana si care nu pot fi facute consecutiv ci cu o perioada de 9h intre ele iar cele 6 perioade consecutive de mai sus au 4 programe de 10h care insumeaza 58 ore conducere peste limita maxima de 56 ore pe parcursul celor 6 perioade zilnice pe saptamana.

Concluzia dupa parerea mea este ca o sa primeasca amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am pus o simpla intrebare:Care era conditia pe care trebuia sa o indeplineasca initiatorul subiectului,pentru ca joi sa poata incepe o noua saptamana de activitate si de ce?Recititi raspunspunsurile mele si poate dezlegati enigma.Tineti insa cont de legislatia in vigoare si de aspectele tehnice atunci cand raspundeti!Asa cum am spus cel care va raspunde corect va primi un navigator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Minim 45h repausul saptamanal dupa care:

Luni - condus, Marti - pauza, Miercuri - pauza, Joi - condus, Vineri - condus, Sambata - condus, Duminica - condus

Luni - condus, Marti - condus, Miercuri - pauza, Joi - pauza, Vineri - condus, Sambata - condus, Duminica - condus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Am pus o simpla intrebare:Care era conditia pe care trebuia sa o indeplineasca initiatorul subiectului,pentru ca joi sa poata incepe o noua saptamana de activitate si de ce?Recititi raspunspunsurile mele si poate dezlegati enigma.Tineti insa cont de legislatia in vigoare si de aspectele tehnice atunci cand raspundeti!Asa cum am spus cel care va raspunde corect va primi un navigator.

Pentru a incepe o noua saptamana de activitate cu ziua de joi trebuie ca repausul zilelor de marti + miercuri sa fie de minim 45 ore consecutive ( tahograf digital ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru ca pauza de 24 de ore pe care a facut-o sa fie considerata pauza saptamana redusa,initiatorul topicul in momentul in care a facut aceasta pauza NU trebuie sa mai aiba de recuperat alta pauza redusa saptamanala.

Asa ar putea incepe joi alte 6 perioade de condus ..dar nici asta nu e raspunsul corect..deja stiu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Initiatorul subiectului,a avut precedenta pauza mai mare de 45 ore!Nu cititi primul lui mesaj?Luni si marti are 2 perioade de conducere.Nici nu ma intreseaza cat si cum a condus.Miercuri face o pauza de 24 ore.Joi poate incepe o noua saptamana de activitate zice tot el.Eu am spus ca nu poate incepe o noua saptamana de activitate!Ce conditie trebuia sa indeplineasca pentru a incepe o noua saptamana de activitate joi si dece?Concursul se incheie luni 20-05 2013 ora 24.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

singura conditie pentru a incepe o noua saptamana de activitate joi ar fi sa nu fi lucrat deloc pana joi. regulamentul spune clar ca saptamana incepe luni, ora 0h00. programul poate incepe luni, marti, joi sau chiar duminica, inainte de 23h59.

(ora 24h00 nu exista :) dupa 23h59 urmeaza 0h00 a doua zi)

unii gresesc considerand ca saptamana de lucru este delimitata de pauza saptamanala. pauza saptamanala delimiteaza maximul de 6 zile lucratoare consecutive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

johnnie_driver2000

"singura conditie pentru a incepe o noua saptamana de activitate joi ar fi sa nu fi lucrat deloc pana joi."

daca ar fi adevarat ce spui tu acum, atunci ar trebui ca urmatoarea ta saptamana de activitate sa tina doar de joi pana duminica,adica maxim 4 perioade?!zici tu asta!

[ziua incepe la ora 00:00(nu incepe la 00:01) si se termina la ora 24:00(nu la 23:59)]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

zic si eu ce citesc in regulament. conform definitiei, orice saptamana de activitate se incheie duminica, la orele 24.00.

acelasi regulament precizeaza ca poti conduce maximum 6 programe zilnice consecutive, dupa care esti obligat sa iei pauza saptamanala. asta nu inseamna ca incepi alta saptamana.

dupa o pauza de 24 (45h), poti sa lucrezi consecurtiv J, V, S, D, L, M, M apoi te opresti. insa asta nu inseamana ca dupa ce faci pauza incepi o noua saptamana, ci doar continui activitatea din acea saptamana, pana cel tarziu duminica orele 24h00.

atentie: saptamana de lucru nu este acelasi lucru cu 7 zile consecutive! saptamana de lucru este clar definita: incepe luni 00h00 si se incheie duminica la 24h00.

in alta ordine de idei, pauza saptamanala se poate lua in oricare din zilele saptamanii de lucru, insa nu trebuie depasite 6 perioade zilnice consecutive, chiar incepand de luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul Costy 67,una intreaba initiatorul topicului si alta vrei tu . Dupa cum vezi tu lucrurile cu saptamana de lucru,daca incep joi lucrul,cel taziu duminica la 24 trebuie sa ma opresc ca se termina saptamana . E un caz aparte colegul ,a lucrat numai doua zile si apoi a facut un 24 .Daca incepea joi si incheia miercuri,incepand atunci repausul saptamanal,dupa aceea considerai ca incepe o noua saptamana ? De ce iei ca atare faptul ca o saptamana incepe luni la 00.00 si se termina duminica la 24 ? Sau mai bine zis tot acolo scrie ca ziua de lucru incepe la 00.00 si se termina la 24 ...asta inseamna ca daca incep munca la 21 si conduc 3 ore inseamna ca s-a dus o zi de munca ?...In regulament zice ca dupa cel mult 6 programe trebuie facut repausul,deci chiar si dupa un program poti face asta . Mie lucrurile imi par foarte clare,ai facut repaus saptamanal,incepi o noua saptamana ,ce este asa greu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Imi pare rau ca am raspuns aici,am citit comentariile domnului moderator Costy . Am citit si comentariile facute la inceput cand a intrat pe site...de multe ori era pe langa subiect . Daca se poate sa-mi stergeti comentariile facute . Refuz sa comentez alaturi de un asa domn moderator . Cum zicea si el,de ce Gongy nu raspunde la astfel de mesaje ? Ar trebui sa-si puna intrebarea asta mai des . Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.