Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Totul despre ADR.


szaga

Postări Recomandate

  • Members

La Cluj 450 lei ADR, pt. atestat marfa am dat 400.

Ce pot sa spun, domnul ce preda pt ADR, nu pare un mincinos. Timpul o sa ne arate - eu cred ca omul stie despre ce este vorba si ce va fi nou in domeniu.

Iar daca dumnealui a spus un neadevar, la randul meu am lansat o duma fara acoperire.

Ramane de vazut.

O seara buna tuturor si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 241
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

colegu scuf,daca tot faci scoala sa fi atent ca sunt 13 clase de pericol nu 11 cum ai spus si poti sa ai probleme la examen

clase de pericol:1  2  3  4.1  4.2  4.3  5.1  5.2  6.1  6.2  7  8  9

la noi adr colete este 400lei iar cistena obtional daca vrei este cu 50lei mai mult

scuze nu am vrut sa fiu rau cu tine,am vrut sa te informez,multa bafta la examen la toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da colegu ai dreptate scuze de greseala asa este inainte au fost 9 si  sa trezit un oficial al A.D.R-ului sa mai numere ceva subdiviziuni eu am platit la o scoala din Bucuresti Auto....... asa ca sa nu facem reclama 350 ron iar doar coletele erau 300 ron dar ce se intampla, cu A.D.R-ul cisterne poti transporta si colete pe cand cu cel de colete nu poti transporta cisterne eu zic totusi ca diferenta este mica si iti poate deschide mai multe portite bafta multa si drumuri bune ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu colegu,prima data trebuie sa obtii colete si pe urma cisterna doar daca vrei,in schimb daca vrei sa dai pt amandoua prima data dai pt colete,iar daca pici nu poti sa mai dai si cisterna automat esti exclus,nu ai cum sa obtii cisterna daca nu obtii prima data colete,cisterna este obtional la fel si clasa 1 si clasa 7,sa ma corecteze cineva daca nu am spus bine,drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chestia asta cu 10.000 de atestate, CPI, CPC, ADR, zeci de hartii si certificate este o prostie, facuta numai ca sa iti ia banii si sa te umple de nervi.

De ce Dumnezeu nu se fac toate odata ? Faci scoala pentru toate, le dai pe toate la absolvire si ai scapat de grija: esti sofer profesionist. Ai avea si ADR si agabaritice si permis, si tot ce iti trebuie. Cam cum e la americani CDL-ul.

Dar nu, la noi trebuie sa le faci pe rand, sa platesti si pentru unul si pentru altul, sa iti incurci mintea cu cand expira unul si altul samd, sa te plimbi pe drumuri, scolarizari de cacao din 5 in 5 ani timp in care stai pe dreapta ca de, trebuie sa traiasca si altii din banii tai munciti din greu.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e un singur atestat din hartie,portocaliu,daca faci acuma cursu poate v-a aratat si voua si pe el e specificat daca poti transporta marfuri periculoase in cisterna sau nu si clasele de pericol care ai voie sa le transporti,mai vb ca ma duc la un interviu acum si dupa masa ma duc la incarcat,bafta si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bafta multa la interviu colegu!  Cat despre certificate și școlarizare nimic de spus asta este nu putem face nimic, spre exemplu în Spania este un curs care se numește C.A.P durata de scolarizare 3 luni (certificat de aptitudini profesionale) care costa vreo 1.500 euro [acest certificat este obligatoriu pentru a putea conduce camioane sau trailere cu specificația S.P(SERVICU PUBLIC) adică transporți de la terți pentru terți ] si mai exista bine inteles A.D.R -ul  daca ai acest C.A.P este mai putin important daca ai experienta sau nu, la noi iti trebuie 100 de certificate care in final sa spuna acelasi lucru dar sub alta forma si bine inteles bani dati degeaba, ar trebui sa se faca un curs de cateva luni in care intradevar sa fii scolarizat in care sa intre tot si sa i se dea un nume generic sa ai spre exemplu la examenul teoretic 200 de intrebari si un examen practic si asa terminam cu drumurile interminabile si stres .Drumuri bune colegii...

Imi cer scuze daca am fost offtopic pe ici pe colo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

  Eu fac ADR-ul acum. costa 450 ron, material didactic iti este oferit de scoala, daca este o scoala serioasa. Eu fac ADR-ul la CASADI, in Brasov, si este cea mai serioasa scoala din tara. La alte scoli faceti pe riscul vostru si pe banii vostri.

  Nu sunt necesari nici 2 ani de experienta nici nimic. Te duci la scoala si il faci si gata. Eliberarea certificatului costa undeva intre 40-50 ron si gata.

  Sfatul meu..mergeti la o scoala ca lumea de la inceput, nu faceti economii ca este greu dupa. Mie, in pretul scolii mi-a intrat si materialul didactic, pe cand la scolile de mana a doua, te incanta ca platesti cu 50 de ron mai putin, dar dai 150 ron pe material didactic si nu ajungi nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Eu fac ADR-ul acum. costa 450 ron, material didactic iti este oferit de scoala, daca este o scoala serioasa. Eu fac ADR-ul la CASADI, in Brasov, si este cea mai serioasa scoala din tara. La alte scoli faceti pe riscul vostru si pe banii vostri.

  Nu sunt necesari nici 2 ani de experienta nici nimic. Te duci la scoala si il faci si gata. Eliberarea certificatului costa undeva intre 40-50 ron si gata.

  Sfatul meu..mergeti la o scoala ca lumea de la inceput, nu faceti economii ca este greu dupa. Mie, in pretul scolii mi-a intrat si materialul didactic, pe cand la scolile de mana a doua, te incanta ca platesti cu 50 de ron mai putin, dar dai 150 ron pe material didactic si nu ajungi nicaieri.

 

  Te rog sa nu mai faci afirmatii gratuite si nici un fel de reclama mascata ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

        Cel mai mult a durat "editarea" atestatului ADR ...(36zile un ... cartonas). Un lucru bun la ADR este ca nu are seria permisului pe el si nu mai trebuie schimbat si asta daca schimbi permisul de conducere... !!

  Drumuri bune tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit cu interes aceasta postare. De la cap la coada. Concluzia este ca toti vor intrebari si raspunsuri. Sau nu chiar toti imi cer scuze fata de cei care intradevar pun suflet si cap in acest examen. Pot spune ca si asa examenul care se da la noi este un fel de apa de ploaie. Este interes doar pentru taxa si pentru soferi pentru atestat. Insa nici un interes pentru siguranta noastra pentru ca in trafic suntem cu totii: prelata, frig cisterne etc. Nu am vazut nici macar o postare ca cineva sa ceara masuri de siguranta, sau ce poate sa se intample cu orcare din clasa de pericol care o transporta. Sunt multi catre nu stiu nici macar viteza regulamentara cu care circula un camion incarcat chiar si cu un singur colet de 1 kg adr. Si aici iar imi cer scuze de cei care stiu. De exemplu in FR scoala dureaza 6 luni si sunt cursuri inclusiv de condus sa se arate cum reactioneaza o cisterna incarcata in curbe, pe carosabil ud, sau alte conditii. Concluzia este HAIDETI SA FIM CU TOTII MAI RESPONSABILI pentru da acasa ne asteapta familia, copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In Franta sint 2 volume la fel de groase cum e DEX-ul examenul il dai cu cartea pe masa dar nu stiu daca ai timp sa rasfoiesti,romanii au facut un conspect din manualele lor de aproximativ 60 de file si nici pe ala nu reusim sa-l invatam , eu va recomand sa-l cititi macar o data sau de 2 ori ca va ajuta cit de cit la examen si sa va prezentati la citeva cursuri si sa faceti niste chestionare pe calculator altfel nu-l luati numai daca nu cumva il rezolvati eu am dat acum o luna si pe citiva iau scos din sala am auzit ca prin alte parti trec toti totusi pentru binele tuturor invatati macar ceva, multe succese va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.